Västanå teater jubilerar med Lagerlöf-hyllning

21 jun 2022
Judit-Maria Schunnesson och Margit Myhr i ”En saga om en saga” (foto: Håkan Larsson)

SUNNE. Västanå teater firar 50-årsjubileum – med en hyllningsföreställning till Värmlandsförfattaren Selma Lagerlöf. ”En saga om en saga” är ett urval av hennes berättelser, med särskilt fokus på berättandet, myten, poesin och musiken.

 

Opulens är ett dagligt nätmagasin som vill stärka kulturjournalistikens opinionsbildande roll. Kulturartiklar samsas därför med opinionsmaterial – allt med en samhällsmedveten blick där så väl klimatförändringarna och hoten mot yttrandefriheten som de sociala orättvisorna betraktas som självklara utgångspunkter.

Telegrafstationen

Telegrafstationen

Veckans Opulens

Veckans Opulens kommer gratis via mail på lördagar. Du kan när som helst avsluta nyhetsbrevet. Anmäl dig här:

Genom att teckna nyhetsbrevet godkänner du Opulens integritetspolicy.

Opulens systermagasin

Magasinet Konkret

Gå tillToppen

Se även

TEATER.”’En berättelse om smärta’ är mer än en mörk komedi. Det är en meditation över existensen,” skriver Jonas Lindman som med stor behållning sett Malin Axelssons pjäs på Kulturhuset Stadsteatern.

”En berättelse om smärta” etsar sig fast

TEATER.”’En berättelse om smärta’ är mer än en mörk komedi.
TV-SERIE. Nyligen avled Dame Patricia Routledge. Filip Hallbäck minns en skådespelare som briljerade i rollen som Mrs Bucket i tv-serien ”Skenet bedrar”. teater, tv-serier, skådespelare, komedi, brittisk tv-serie, humor,

Patricia Routledge skapade en absurd men älskvärd rollfigur

TV-SERIE. Nyligen avled Dame Patricia Routledge. Filip Hallbäck minns en